Сајам запослења, пракси и стипендија испунио очекивања

Четврти по реду, Сајам запослења, пракси и стипендија, који је у среду, 24. априла, одржан на Машинском факултету у Београду, окупио је велики број студената машинства, али и њихове колеге за сродних техничко-технолошких факултета Универзитета у Београду и у потпуности оправдао очекивања организатора. Ову манифестацију, чији је циљ умрежавање студената са компанијама којима недостаје инжењерски кадар, организовали су Студентски парламент и Савез студената Машинског факултета, уз велику подршку управе факултета. На сајму је учествовало 11 компанија, међу којима су Грундфос, Ер Србија, Термовент, Еликсир група, Галеб група, Сименс енерџи, 14. Октобар, Крушик, BG Reklam, Wysslila, WE Engineering. Поред компанијa које су учествовале на претходном сајму у новембру прошле године, студентима су се представили и нови излагачи. Млади  академци су имали… опширније…

Стручна посета студената компанији Југоимпорт СДПР

Више од четрдесет студената основних академских студија Машинског факултета у Београду који слушају неки од изборних предмета Катедрe за системе наоружања недавно је, у организацији компаније Југоимпорт СДПР, посетило Сталну изложбу наоружања и војне опреме у Никинцима. Посета је започета садржајном презентацијом која је обухватила преглед богате историје предузећа, као и целокупне делатности компаније. Посебно је размотрена стратегија којом се приступа истраживању и развоју у овој компанији имајући у виду специфичности наменске индустрије. Представљени су најновији сложени борбени системи које Југоимпорт успешно развија и производи. Студенти су показали велико интересовање и добили одговоре на бројна питања која се односе на истраживање, развој, производњу и испитивање наоружања и војне опреме, као и могућности развоја каријере у овој врло актуелној и динамичној… опширније…

Софтверски алати у бродоградњи: За сигурну и ефикасну пловидбу

„Бинарно балансирање – испитивање стабилитета брода помоћу савремених рачунарских система” тема је предавања које је одржано у понедељак 15. априла 2024. године на Машинском факултету у Београду, у организацији Друштва бродограђевних инжењера и техничара (ДБИТ). О значају стабилитета за бродограђевну индустрију, историјском развоју метода за процену стабилитета у току пловидбе, настанку и функционалности првих бродских рачунара, принципима прорачуна стабилитета у неоштећеном и оштећеном стању, као  и новим софтверским алатима за процену стабилитета,  говорио је инжењер бродоградње Никола Бундало из норвешко-српске компаније  „Coastdesign”, иначе дипломац Машинског факултета у Београду. Тема предавања је изазвала велику пажњу стручне јавности у земљи и иностранству. О томе најбоље говори велика посећеност скупа, који је први пут у историји Друштва бродограђевих инежењра и техничара, организован у… опширније…

Свечано отворен Иновациони инкубатор Машинског факултета

Иновациони инкубатор Машинског факултета у Београду свечано је отворен у уторак, 16. априла, у присуству бројних угледних званица, представника Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, Научно-технолошког парка Београд, Машинског факултета у Сарајеву и других образовних и научних институција Универзитета у Београду. Иновациони инкубатор је пројекат који се реализује у оквиру Програма формирања и развоја иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама које финансира Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Оснивањем инкубатора Машински факултет је направио корак напред у свом даљем развоју који је усмерен на интензивирање иновационе делатности и предузетништва међу студентима и истраживачима на факултету. На церемонији уприличеној у реновираној и модерно опремљеној мултифункционалној читаоници Машинског факултета, декан Машинског факултета проф. др Владимир Поповић и директорка Научно-технолошког… опширније…

Посета предузећу White Rook доо у Ковачици

Студенти прве и друге године мастер академских студија на Катедри за индустријско инжењерство имали су прилику да посете предузеће  „White Rook доо“ у Ковачици. Предузеће се бави графичким дизајном, послује више од 20 година, броји преко 100 запослених, а формално је основано 2017. године. Студенте су поздравили  и пожелели им добродошлицу, власник и оснивач предузећа Никола Глуваков, иначе дипломац Модула за индустријско инжењерство, као и директор предузећа Стеван Ранча. Током уводне презентације домаћини су студенте упознали са начином функционисања предузећа, као и са развојним плановима компаније у наредном периоду, а затим је уследила веома конструктивна дискусија у којој су млади академци имали могућност да поставе питања о свему што их је интересовало. У оквиру посете, организован је и обилазак предузећа,… опширније…

Свечано отварање Иновационог инкубатора Машинског факултета – 16. април, 13 часова

Иновациони инкубатор Машинског факултета биће свечано отворен у уторак, 16. априла,  на церемонији која почиње у 13 часова,  у читаоници Машинског факултета у Београду. Званице и угледне госте поздравиће представници руководства Машинског факулета и Иновационог центра Машинског факултета, као и представници руководства Научно-технолошког парка Београд. После званичног отварања инкубатора биће уприличено и свечано потписивање споразума о сарадњи између Машинског факултета и Научно-технолошког парка Београд, а затим ће бити одржане и презентације постојећих стартапова на Машинском факултету. Присутни ће имати прилику да чују и искуства са такмичења за најбољу технолошку иновацију. Иновациони инкубатор је пројекат који се реализује у оквиру Програма формирања и развоја иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама које финансира Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Овај пројекат… опширније…

Проф. др Владимир Поповић: Машински факултет – сигуран посао и извесна будућност

О томе зашто је Машински факултет годинама уназад један од најтраженијих факултета међу младима, да ли га је теже уписати или завршити, за који смер влада највеће интересовање, колико ће студената уписати ове године и које бенефите доноси на професионалном плану, у емисији „Уранак“ Телевизије К1 говорио је декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић. На сличну тему проф. Поповић је говорио и током гостовања у емисији „Јутро са Сањом“ на ТВ Студио Б, где је између осталог истакао да је порасту интересовања младих за студије машинства у великој мери допринело континуирано прилагођавање студијских програма технолошким променама и потребама тржишта, као и добра политика државе која је омогућила бројне инвестиције и отварање великог броја радног места. опширније…

Студенти Машинског факултета у стручној посети Крушику

Студенти мастер студија Машинског факултета у Београду, у пратњи наставника, ван. проф. др Михајла Поповића и ван. проф. др Горана Младеновића са Катедре за производно машинство, као  и проф. др Предрага Елека и ван. проф. др Милоша Марковића, са Катедре за системе наоружања, посетили су недавно компанију “Крушик” у Ваљеву. Младим академцима добродошлицу је пожелела директора Јованка Андрић која је студенте упознала са производњом и  развојним плановима компаније у наредном периоду, као и могућностима за развој каријере и напредовање у областима од интереса за одбрамбену индсутрију наше земље. После презентације, студенти су имали прилику да обиђу и неке од производних погона, а  председник Савеза студента Машинског факултета Никола Јокић је госпођи Андрић уручио завалницу за успешно учешће „Крушика“ на 10.… опширније…

Др Тамари Бајц и асистенту Александру Јокићу награда за најбољи научни рад

Задужбина Ђоке Влајковића доделила је наградe за најбољи научни рад младих научних радника Универзитета у Београду за 2023. годину, а међу добитницима су и двоје наставника Машинског факулета у Београду – др Тамара Бајц, ванредни професор на Катедри за темотехнику и Александар Јокић, асистент на Катедри за производно машинство. Др Тамара Бајц добила је прву награду за најбољи научни рад у групацији техничко-технолошких наука на тему: “Potential of usage of the floating photovoltaic systems on natural and artificial lakes in the Republic of Serbia”, ауторки Тамаре Бајц и Данке Костадиновић, објављен у међународном часопису изузетних вредности Journal of Cleaner Production (Q1, IF:11,1, М21а, ранг 22/275), 2023. DOI: doi.org/10.1016/j.jclepro.2023.138598. Асистент Александар Јокић, добитник је друге награде за најбољи научни рад, такође,… опширније…

Студентски тим Беоавиа: Иновације које мењају ваздухопловство

Њихове летелице освајале су неба Грчке, Шпаније, Немачке и других европских земаља. Иза себе имају 11 успешних пројеката, бројна одличија и признања са међународних такмичења и изложби иновација, али и на стотине сати посвећеног рада на решавању различитих изазова. Реч је о “Беоавии” – тиму талентованих и амбициозних студената, који пројектују и израђују беспилотне летелице и ракете и једини су представници Универзитета у Београду и Републике Србије на међународним такмичењима из области ваздухопловства. Чланови тима тренутно вредно раде на новим пројектима које ће овог лета представити на престижним европским такмичењима – “Air Cargo Challenge 2024”, од 9. до 13. јула у Ахену и “Airbus Sloshing Rocket Workshop 2024”, од 9. до 15. августа у Лисабону. О каквим пројектима је реч… опширније…