На Машинском факултету Универзитета у Београду почео је пријемни испит за упис нове генерације студената. Тест из математике први су полагали будући бруцоши који желе да студирају Информационе технологије у машинству. На овом студијском програму биће уписано укупно 50 студената – 20 буџетских и 30 самофинансирајућих.
Интересовање за овај студијски програм годинама расте, јер матуранте привлачи могућност да повежу инжењерство са савременим дигиталним технологијама. Млади који су у среду полагали пријемни на Машинском факултету кажу да их највише мотивишу перспективе које ова област пружа, али и могућност да се током студија усавршавају у областима које су све важније на тржишту рада.
Никола Лазовић, ученик Осме београдске гимназије, каже да се за пријемни испит припремао интензивно око месец и по дана.
„Радио сам примере тестова са ранијих пријемних испита на Машинском факултету и тако се припремао“, рекао је Никола. Додаје да пријемни није био много тежак, али да су задаци били захтевни. „Зато је важно да се пажљиво прочита сваки задатак како би се избегле непотребне грешке“, додао је Никола.
Говорећи о избору будућег занимања, Никола је навео да се определио за област информационих технологија, јер га та област занима и жели да настави да се усавршава у том правцу. „Пробаћу да упишем оно што ме највише интересује и надам се да ћу успети“, поручио је Никола.
Матуранткиња Ужичке гимназије Александра Павловић, конкурисала је на оба студијска програма ОАС на Машинском факултету.
„За пријемни сам се припремала од краја октобра. Највише сам радила из Венових збирки задатака, као и збирке Машинског факултета, како бих се што боље спремила за пријемни“, рекла је Александра. Очекује добар резултат и нада се да ће остварити довољан број бодова за упис на један од два студијска програма.
Говорећи о избору студија, Александра је навела да јој је Машински факултет прва жеља, јер сматра да има добру репутацију и да диплома овог факултета представља добру основу за будућност. „Знам доста људи који су завршили Машински факултет и сматрам да је диплома прилично цењена. То ме је, уз интересовање за ову област, додатно мотивисало да се определим за Машински факултет“, истакла је она. Додаје да је посебно занимају области роботике и механике, у којима би волела да се даље усавршава током студија.
На оба студијска програма конкурисао је и Вукашин Машић, матурант Електротехничке школе „Никола Тесла“ из Београда.
„Данас сам полагао пријемни за Информационе технологије у машинству, а сутра полажем за студијски програм Машинско инжењерство. Није ми пресудно који ћу од та два смера уписати, али бих можда мало више волео машинско инжењерство“, каже Вукашин. Додаје да га у оквиру машинства посебно занимају области попут дизајна у машинству и система наоружања, јер сматра да су оба правца перспективна и занимљива за даљи развој. За пријемни се припремао око два месеца, уз помоћ Збирке задатака у издању Машинског факултета и очекује добар резултат на пријемном.
У четвртак, 25. јуна, пријемни полажу кандидати који су се определили за студијски програм Машинско инжењерство. На овом смеру биће уписано укупно 630 студената, 520 буџетских и 110 самофинансирајућих.
Резултати пријемног испита и коначна ранг-листа показаће ко ће од кандидата од јесени своје школовање наставити на једном од најстаријих и највећих факултета у области машинства у Србији и региону.







