Машински факултет у Београду угостио је у понедељак делегацију фабрика Одбрамбене индустрије Србије и представнике Управе за одбрамбене технологије Сектора за материјалне ресурсе Министарства одбране и Војнотехничког института. Циљ посете је био упознавање са истразивачко-развојним потенцијалима Лабораторије за кибернетику и мехатронске системе Катедре за производно машинство. У том контексту разматране су могућности за успостављање развојних пројеката који би били усмерени на модернизацију производних технологија у укупном корпусу фабрика одбрамбене индустрије Србије.
Уважене госте је примио Декан Машинског факултета, Професор Радивоје Митровић, и у дужем разговору подржао ову иницијативу и исказао пуну спремност Машинског факултета да своје истразивачко-развојне и образовне ресурсе ангажује на пословима ове врсте, фокусирајући се не само на производне, већ и на друге технологије које се деценијама успешно развијају на Факултету. Декан је посебно нагласио да стратешки приоритети опоравка фабрика Одбрамбене индустрије Србије морају да буду препознати од ресорног министарства за науку и технолошки развој. У новом циклусу пројеката технолошког развоја морају да се дефинишу такви оквири који ће омогућити да се наука Србије фокусира на теме релевантне за индустрију Србије и да учешће фабрика у конзорцијумима пројеката не само буде могуће, већ и императивно, како би пројекти технолошког развоја имали свој пуни смисао, истакао је професор Митровић.
У том контексту препознат је велики значај фабрика Одбрамбене индустрије. Одлучним мерама које је у претходним годинама предузело Министарство одбране Републике Србије, фабрике Одбрамбене индустрије се постепено пословно и програмски консолидују и враћају у стање пуне производне оперативности. Са извозом који из године у годину бележи стабилан тренд раста и са нето девизним ефектом од преко 85%, оне представљају један од најпродуктивнијих сегмената домаће прерађивачке индустрије. Договорено је да се у наредном периоду организује студијска посета фабрикама Одбрамбене индустрије Србије, посебно Први Партизан а.д. из Ужица, Слобода а.д. из Чачка, Застава оружје а.д. из Крагујевца, Телеоптик – Жироскопи а.д. из Земуна и Прва Петолетка – Наменска а.д. из Трстеника, са циљем да се идентификују потенцијални садржаји за покретање првих пилот пројеката.
(Извор: Машински факултет)