Knjiga „Solarni termički sistemi“, autora Milana Gojaka i Nedžada Rudonje, u izdanju Mašinskog fakulteta u Beogradu, dobila je godišnju nagradu za najbolju knjigu u 2020. godini.
Povodom obeležavanja Dana Svetog Save, Mašinski fakultet u Beogradu svake godine dodeljuje nagradu za najbolju knjigu u protekloj kalendarskoj godini, čiji su autori sa Mašinskog fakulteta, a izdavač Mašinski fakultet ili druga izdavačka kuća u zemlji ili inostranstvu.
Ove godine u uži izbor za knjigu godine ušla su dva naslova: „Solarni termički sistemi“ prof. dr Milana Gojaka i doc. dr Nedžada Rudonje i „Matematika 1: udžbenik i zbirka zadataka“, grupe autora (prof. dr Ivan Aranđelović, vanr. prof. dr Aleksandar Pejčev, doc. dr Davorka Jandrlić, doc. dr Jelena Tomanović, Rada Mutavdžić i Miloš Vučić).
Odlukom većine članova Naučno-nastavnog veća Mašinskog fakulteta u Beogradu godišnja nagrada za najbolju knjigu u 2020. godini pripala je naslovu “Solarni termički sistemi“.
Reč-dve o nagrađenoj knjizi
Pitanja korišćenja energije i zaštite životne sredine postali su naročito aktuelna tema poslednjih decenija 20. veka. Održivi razvoj i promišljanje budućnosti čovečanstva u žiži su interesovanja i u prvim decenijama 21. stoleća. Sunčevo, solarno zračenje, osim toga što je uslov održanja života i primarni izvor svih drugih oblika energije na Zemlji, neiscrpni je izvor energije, čijim se neposrednim korišćenjem ne remeti ravnoteža tokova materije i energije u prirodi.
Polazeći od ovih činjenica, autori knjige „Solarni termički sitemi“ navode da je njihova osnovna namera bila da na jedan sistematičan način daju uvid u samu problematiku korišćenja solarne termičke energije. Knjiga je prvenstveno namenjena studetima Mašinskog fakulteta, kao i stručnjacima u praksi, ali i svima onima koji se bave ili koje interesuje oblast korišćenja solarne energije.
„U uvodnim poglavljima razmatrane su karakteristike, potencijal i raspoloživa energija solarnog zračenja. Zatim su prikazane osnove prenošenja toplote u elementima solarnih sistema na nivou neophodnom za razumevnje funkcionisanja elemenata solarnih termičkih sistema. Prikazane su fizičke osnove funkcionisanja, termodinamički modeli i konstrukcija osnovnih elemenata sistema: solarnih kolektora, akumulatora energije, razmenjivača toplote i dr. Razmatrane su osobenosti, karakteristike, dimenzionisanje i modeliranje solarnih termičkih sistema različitih namena. Tekst je praćen brojnim ilustracijama, dijagramima, tabelama, fotografijama, što daje bolji uvid i olakšava razumevanje same problematike izložene u knjizi“, navodi se, između ostalog, u predgovoru knjige.
Na Mašinskom fakultetu s velikom pažnjom prate savremene trendove u oblasti korišćenja energije iz obnovljivih izvora energije. Radi što bržeg uključivanja naše zemlje u te tokove, na fakultetu se od pre nekoliko godina izučavaju i novi nastavni predmeti: „Osnove solarnih sistema“, na trećoj godini osnovnih akademskih studija i „Solarna energija“, na drugoj godini master akademskih studija. U tom smislu, knjiga „Solarni termički sistemi“ predstavlja značajan doprinos literaturi na srpskom jeziku iz oblasti korišćenja solarne energije.