Књига „Соларни термички системи“, аутора Милана Гојака и Неџада Рудоње, у издању Машинског факултета у Београду, добила је годишњу награду за најбољу књигу у 2020. години.
Поводом обележавања Дана Светог Саве, Машински факултет у Београду сваке године додељује награду за најбољу књигу у протеклој календарској години, чији су аутори са Машинског факултета, а издавач Машински факултет или друга издавачка кућа у земљи или иностранству.
Ове године у ужи избор за књигу године ушла су два наслова: „Соларни термички системи“ проф. др Милана Гојака и доц. др Неџада Рудоње и „Математика 1: уџбеник и збирка задатака“, групе аутора (проф. др Иван Аранђеловић, ванр. проф. др Александар Пејчев, доц. др Даворка Јандрлић, доц. др Јелена Томановић, Рада Мутавџић и Милош Вучић).
Одлуком већине чланова Научно-наставног већа Машинског факултета у Београду годишња награда за најбољу књигу у 2020. години припала је наслову “Соларни термички системи“.
Реч-две о награђеној књизи
Питања коришћења енергије и заштите животне средине постали су нарочито актуелна тема последњих деценија 20. века. Одрживи развој и промишљање будућности човечанства у жижи су интересовања и у првим деценијама 21. столећа. Сунчево, соларно зрачење, осим тога што је услов одржања живота и примарни извор свих других облика енергије на Земљи, неисцрпни је извор енергије, чијим се непосредним коришћењем не ремети равнотежа токова материје и енергије у природи.
Полазећи од ових чињеница, аутори књиге „Соларни термички ситеми“ наводе да је њихова основна намера била да на један систематичан начин дају увид у саму проблематику коришћења соларне термичке енергије. Књига је првенствено намењена студетима Машинског факултета, као и стручњацима у пракси, али и свима онима који се баве или које интересује област коришћења соларне енергије.
„У уводним поглављима разматране су карактеристике, потенцијал и расположива енергија соларног зрачења. Затим су приказане основе преношења топлоте у елементима соларних система на нивоу неопходном за разумевње функционисања елемената соларних термичких система. Приказане су физичке основе функционисања, термодинамички модели и конструкција основних елемената система: соларних колектора, акумулатора енергије, размењивача топлоте и др. Разматране су особености, карактеристике, димензионисање и моделирање соларних термичких система различитих намена. Текст је праћен бројним илустрацијама, дијаграмима, табелама, фотографијама, што даје бољи увид и олакшава разумевање саме проблематике изложене у књизи“, наводи се, између осталог, у предговору књиге.
На Машинском факултету с великом пажњом прате савремене трендове у области коришћења енергије из обновљивих извора енергије. Ради што бржег укључивања наше земље у те токове, на факултету се од пре неколико година изучавају и нови наставни предмети: „Основе соларних система“, на трећој години основних академских студија и „Соларна енергија“, на другој години мастер академских студија. У том смислу, књига „Соларни термички системи“ представља значајан допринос литератури на српском језику из области коришћења соларне енергије.