Fakultet tehničkih nauka iz Čačka slavi 60. godina strukovnih studija za inženjere i 45. godina postojanja Fakulteta (akademske studije). Povodom ovih jubileja, Fakultet, zajedno sa Naučno-tehnološkim parkom organizuje Panel o Industriji 4.0, kao onlajn događaj. Panel će biti održan 18. novembra, sa početkom u 11. sati, a ceo događaj možete onlijn preko you tube kanala Naučno-tehnološkog parka – https://ntpcacak.rs/. (POZIV I PROGRAM)
foto: PixabayIndustrija 4.0 je postala globalni Međunarodni projekat, od 2011. godine, kada je na sajmu Informatike, CEBIT u Hanoveru prvi put predstavljen Program naučno-tehnloškog razvoja nemačke industrije pod nazivom Industrija 4.0. Do danas je svoje nacionalne programe za Industriju 4.0 donelo 37 zemalja u svetu. (Evropa – 18 (EU)+3; Amerika –5; Afrika – 1; Azija i Okeanija – 8+2).
Srbija je svoj nacionalni Program za Industriju 4.0 usvojila 6. juna 2019. godina, na Četvrtoj međunarodnoj konferenciji o Industriji 4.0 – AMP I4.0 2019, pod nazivom: Digitalna Platforma za Industriju 4.0 u Srbiji.
Prva panel diskusija o Industriji 4.0 u Srbiji održana je u novembru 2015. godine na Mašinskom fakultetu u Beogradu, koji je i inicirao početak najširih razgovora na ovu temu u našoj zemlji. Već sledeće, 2016. godine, održana je i prva Međunarodna konferencija – AMP I4.0, uz učešće vodećih svetskih stručnjaka za tehnološki razvoj. Od tada je održano ukupno pet konferencije, a Beograd i Srbija svakog juna postaju centar svetske tehnološke elite.
Mašinski fakultet je sa svojim partnerima – Ministarstvo za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, Ministarstvo privrede, Ministartvo odbrane, Privredna komora Srbije, Privredna komora Beograd, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, Mašinski fakultet u Nišu, Naučno-tehnloški park iz Beograda, Fakultet za mašinstvo i građevinarstvo iz Kraljeva, Ekonomski fakultet iz Beograda, Institut ’’Mihajlo Pupin’’, Institut ’’Vinča’’ i drugi – održao ukupno 27 panela o Industriji 4.0, na kojima je učestvovalo 1535 učesnika (61% iz privrede, 28% Akdemija (fakulteti, instituti), 11% donosioci odluka (Vlada, Ministartva, PK).
Teme, koje su na održanim Panelima razmatrane su bile:
– Industrija 4.0 – osnove i modeli,
– Industrija 4.0 i nove industrijske politike u svetu – pregled,
– Nova Industrijska politika Srbije,
– Industrija 4.0 i inteligentni proizvodi,
– Industrija 4.0 i internet stvari,
– Industrija 4.0 i analiza velikih skupova podataka,
– Industrija 4.0 za male i srednje organizacije,
– Industrija 4.0 i obrazovanje inženjera,
– Industrija 4.0 i skokoviti rast industrije,
– Nacionalni programi za Industriju 4.0,
– Digitalna platforma za Industriju 4.0 u Srbiji,
– Digitalizacija u industriji Srbije – primeri,
– Industrija 4.0 – primer najbolje prakse Inmold, Požega.
Šta je Industrija 4.0 ?
Model automatizacije tehnoloških sistema, baziran na INTERNETU, definisan je kao koncept Industrija 4.0.
Ona predstavlja novi koncept povezivanja mašina i računara (sajber-fizički sistemi – SPS), njihovo umrežavanje (cloud computing and internet of things (IoT)) i široka primena veštačke inteligencije (AI) u ovom konceptu.
Industrija 4.0 je digitalna transformacija industrije, zasnovana na pametnoj proizvodnji (smart manufacturing), koja je osnova ovog modela.
Industrija 4.0 predstavlja četvrtu industrijsku revoluciju (4IR) u diskretnoj i procesnoj proizvodnji, logistici i lancima snabdevanja (Logistics 4.0), hemijskoj industriji, energetici (Energy 4.0), nafti i gasu, rudarstvu (Mining 40), kao i u zdravstvu, farmaciji (Pharmacy 4.0), poljoprivredi (Farming 4.0), uključujući i pametne gradove (smart cities), pametne eletrične mreže (smart grids), inteligentna vozila (smart vehicles), inteligentne puteve (smart roads), inteligentne usluge (smart services), … inteligencija svega (smart everything’s).
Šta znači pametna proizvodnja ?
Mašine u pogonu same komuniciraju između sebe (obaveštavajući se o stanju posla na njima), šalju poruke nadređenim računarima (najćešće u clod-u) o stanju kvaliteta izrađenih proizvoda, potrebama za njihovim održavanjem, iznenadnim otkazima, …).
Mašina će u svakom trenutku biti pod analizom njenog “bio-hemijskog sistema“, kao krvna slika kod čoveka, koji će omogućiti njeno prediktivno održavanje.
Inženjer proizvodnje će stalno dobijati informacije o stanju radnog naloga, potrošnji energije, stanju zaliha materijala, alata, …
Naručivanje sirovina i otprema proizvoda će se izvoditi on-line.
ERP sistem će on-line pratiti poslovno-proizvodni sistem, kao i lanac snadbevanja.
Roboti će u Industriji 4.0 sarađivati sa radnikom, ne biti njegova zamena (kolaborativni roboti).
Svi zaposleni će na platformi mobilnog telefona/tableta, sa radnog mesta, od kuće, sa puta ili ulice imati uvida u stanje u pogonu i moći da daju naloge oprativnom računaru – šta dalje, ako u bazi znanja nema inteligentne odluke za novonastalu sitauaciju.
Iako nam se u ovom trenutku sve ovo čini daleka budućnost, mormo da vam kažemo da u svetu već postoje pilot pogoni sa ovakvim karakteristikama – Svetski ekonomski forum iz Davosa, šesnaest pogona fabrika budućnosti u svetu, po konceptu Industrije 4.0.
Informaciju pripremili: prof. dr Vidosav D. Majstorović i Gordana Stijačić