Почела 7. Међународна конференција МоНГеометрија

Седма по реду Међународна конференција МоНГеометрија, која се бави применом геометрије и графике у свим сферама науке и уметности, ове године се, по први пут, одржава у онлајн окружењу. Организатори скупа су Машински факултет Универзитета у Београду и Српско удружење за геометрију и графику.

МоНГеометрија је научна конференција која сваке друге године окупља велики број стручњака из земље и иностранства ради размена идеја и искустава у области геометрије и графике, као и тема из других области науке, уметности и образовања које су повезане са геометријом, графиком и визуелном комуникацијом.

У име организатора, учеснике скупа су поздравили проф. др Предрак Елек, продекан за међународну сарадњу Машинског факулета у Београду и др Зорана Јели, ванредни професор Машинског факултета на Катедри за теорију механизама и машина и председавајућа Српског удружења за геометрију и графику.

Радни део скупа почео је уводним предавањем др Марије Обрадовић, ванредног професора Грађевинског факулета у Београду на тему “GEOMETRIC PROPERTIES OF THE “FLOWER” CONCAVE ANTIPRISMS OF THE SECOND SORT”.

Током тродневне конференције, која се одржава од 18. до 21. септембра, биће представљено укупно 66 радова из области теоријске графике и геометрије, примењене геометрије и графике, инжењерске компјутерске графике, графичког образовања и наставне методологије као и историје геометрије, што су и главне теме скупа.

Сви радови су прошли строгу међународну рецензију и штамани су у Зборнику радова. Посебну пажњу  привлаче радови који се баве виртуалном реалношћу и прилагођеном реалношћу, 3Д штампом и 3Д моделовањем, комјутерском анимацијом, комјутерском симулацијом и другим областима у којима се масовно примењују напредне рачунарске технологије.

Међу учесницима овогодишње МоНГеометрије су признати стручњаци из Србије и иностранства ( Аустрије, Немачке, Италије, Шпаније, Португала, Пољске , Чешке, Словачке, Русије, Мађарске, Румуније, Мексика, Кине, Јапана и САД). Међу њима су и проф. Емил Молнар из Мађарске и проф. Хелмут Штахел из Аустрије, професори емеритуси на својим матичним универзитетима и веома значајна имена у светској научној заједници у области геометрије и графике.

Као пратећи догађај организована је и изложба под називом “Dimensions Reflected” која је  у електронској форми доступна и широј публици.

У организацији овогодишње конференције учествовали су и Грађевински, Архитектонски, Саобраћајни и Шумарски факултет Универзитета у Београду, као и Факултет примењених уметности са Универзитета умености у Београду.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.