Дан отворених врата Француког института: Све о студиирању у Француској!

Све о условима студирања у Француској, стипендијама Владе Републике Француске и курсевима француског језика студенти који су заинтересовани да школовање наставе на  француским факултетима имаће прилике да сазнају на Дану отворених врата у Француском иституту, у четвртак 1. марта од 11:00 до 16:00 часова.  На програму су : Презентације студија у Француској и стипендија Владе Републике Француске од 11:15 до 12:15 и од 14:00 до 15:00; Курсеви школе језика Француског института у Србији: Медијатека Француског института. опширније…

Машински факултет на Сајму образовања у Лесковцу

Машински факултет у Београду представио је своје образовне капацитете и студијске програме будућим бруцошима на другом по реду Сајму образовања у Лесковцу.  Штанд МФ био је један од најпосећенијих, а матуранти лесковачких средњих школа и гимназија показали су велико интересовање за студије машинства. Поред промотивног материјала намењеног будућим студентима, посетиоци су имали прилику да са на „лицу места“ информишу и о условима полагања пријемног испита, упису на факултет и самом студирању. Истовремено, у холу Културног центра Лесковац, где је сајам и одржан, приказана је и видео презентација о Машинском факултету у продукцији РТС-а. На Сајму образовања учествовало је још 11 факултета и виших школа из Лесковца, Ниша и Београда.  Манифестацију је отворио градоначелник Лесковца Горан Цветановић.  „Намера нам је да… опширније…

Приступно предавање, др Оливера Костић, дипл. инж. маш.

Комисија за припрему реферата по расписаном конкурсу за избор једног доцента за ужу научну област Ваздухопловство, односно Комисија за оцену приступног предавања, у саставу: др Часлав Митровић, редовни професор, др Александар Бенгин, редовни професор, др Александар Симоновић, редовни професор, др Александар Грбовић, ванредни професор, др Слободан Гвозденовић, ред. проф., Саобраћајни факултет у складу са Правилником о извођењу приступног предавања при избору у звање наставника на Машинском факултету Универзитета у Београду, заказује приступно предавање кандидату др Оливери Костић, дипл. инж. маш., дана 05.03.2018. године, са почетком у 14 часова, у учионици Лабораторије за аеротехнику – аеротунел „Мирослав Ненадовић“ на Машинском факултету, са темом „Адијабатско струјање са трењем у каналу константног попречног пресека – Фано струјање“. опширније…

Стипендије Републике Кореје

Национални институт за међународно образовање при Министартву образовања Владе Републике Кореје расписао је конкурс за постдипломске студије у Републици Кореји за 2018. годину. Три држављанина Србије и један држављанин Црне Горе добиће државну стипендију Владе Републике Кореје за мастер и докторске студије, под називом  pod nazivom „2018 Korean Government Scholarship Program for GraduateDegrees“.  Рок за предају докумената Амбасади Републике Кореје у Београду јесте 15. Март 2018. Године. Стипендија обухвата: повратну авионску карту, месечну стипендију у износу од 900 хиљада KRW, курс језика у року од годину дана, пуну школарину за мастер или докторске тудије, здравствено осигурање током боравка у Кореју, додатне бонусе за изузетно потигнуте резултате током студија. Процес пријаве је подељен по фазама, од којих је прва фаза селекције… опширније…

„Награде Веселина Лучића” за 2018. годину

По одлуци Задужбине Веселина Лучића , Универзитет у Београду је расписао конкурс за избор најбољег књижевног остварења наставника и сарадника на Универзитету у Београду и конкурс за најбоље научно остварење наставника и сарадника (Универзитета у Београду). Први конкурс Задужбине Веселина Лучића за 2018. годину односи се на избор најбољег  научног остварења  наставника и сарадника Универзитета у Београду, објављеног у 2017. години. На Конкурс се могу пријавити следећа научна остварења: монографија, поглавље у монографији и научни рад. Наведена научна остварења морају бити штампана код еминентног домаћег, односно страног издавача са две приложене рецензије. Неће се узимати у разматрање зборници радова са научних скупова, као ни уџбеничка литература. Уз пријаву треба поднети шест примерка научног остварења, потврду о радном односу на Универзитету у… опширније…

In Memoriam: Проф. др Димитрије Јанковић

Проф. др Димитрије Јанковић, редовни професор МФ у пензији, некадашњи шеф Катедре за моторна возила, преминуо је у среду, 21. фебруара 2018. године у 82. години живота. Његов рад у настави, струци и науци памтиће генерације студената, колеге професори и инжењери. Оснивач је ЦИАХ лабораторије на Машинском факултету. У периоду од 1978. до 1980. године, обављао је функцију продекана за наставу, а у периоду од 1978. до 1980. године био је продекан за НИД. Функцију декана обављао је од 1997. до 2000. године. Поред врло широке активности у настави на додипломским и последипломским студијама, у изради научноистраживачких пројеката и раду научно-стручних скупова, активно je учествовао и у друштвено-политичком раду.  Датум Комеморативне седнице биће накнадно објављен. (Извор: Машински факултет)   опширније…

Гост МФ: Проф. др Александар Кавчић, Карнеги Мелон Универзитет

Један од водећих домаћих информатичара у свету,  аутор осам патената у области ИТ, проф.  др Александар Кавчић сa Карнеги Мелон Универзитета, гостовао је на Машинском факултету у Београду, где  је кроз властито искуство говорио о важности патентне заштите, односно како и када треба патентирати свој изум и зашто је битка за признавање украденог патента често „Сизифов посао“.  Скуп, који је привукао велики број представника научне заједнице, али и љубитеља примењене науке, организовало је Друштво за информатику Србије у сарадњи са МФ. Проф Кавчић је некадашњи ђак Математичке гимназије и студент ЕТФ, који је због дешавања на простору бивше СФРЈ 90-тих година прошлог века, стицајем околности,  диплому инжењера стекао у Немачкој. Докторат је одбранио на  Карнеги Мелон Универзитету у САД и… опширније…

Нови циклус програма праксе у грчким компанијама “Грчком иницијативом до радног искуства”

Под патронатом Амбасаде Грчке у Београду, Хеленско привредно удружење Србије у сарадњи са Универзитетом у Београду, четврту годину заредом организује тромесечну праксу за студенате у компанијама-чланицама Удружења. Конкурс ће бити отворен до недеље 11.марта 2018.године (до поноћи). Програм под називом “Грчком иницијативом до радног искуства” намењен је студентима завршних година основних и Master студија који желе да стекну прва радна искуства и на тај начин побољшају своје шансе на тржишту рада. Кроз програм је до сада прошло преко 60 студената који су квалитет праксе у евалуацијама оценили високим оценама, а најбољи су по обављеној пракси добили посао. Ове године у програму ће учествовати компаније: Alumil YU Industry, LG Hemija, Mercure Belgrade Excelsior Beograd, Kleemann Liftovi, Intelli, Junior, Eurofast global, Inos… опширније…

Конкурс за националне стипендије „За жене у науци“ 2018.

У партнерству Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Националне Комисије за Унеско и компаније L’Oreal Балкан и ове године отворен је конкурс за националне стипендије у оквиру програма “За жене у науци”, намењен научницама из Србије које се баве научноистраживачким радом у области природних наука. Конкурс је отворен до 31. марта 2018. године. У склопу новог циклуса програма биће додељене три стипендије, свака у износу од пет хиљада евра у динарској противвредности. За стипендије „За жене у науци“ могу да конкуришу научнице које се баве истраживањима у области природних наука, имају до 35 година живота и уписане су на докторске студије или су их већ завршиле. Детаљне информације о начину пријаве (укључујући пријавни формулар и општа правила конкурса… опширније…